[Strona główna] [Rajdy]

<< Rajd Polski 1976 - ERC]
<< Rajd Polski 1976 - PPiP]

[Rajd Polski 1977 - PPiP]

[Rajd Polski 1978 - ERC NEWS >>
[Rajd Polski 1978 - PPiP NEWS >>
[Rajd Polski 1977 - lista startowa]

8-9.07.1977 - 37. Rajd Polski - 10 eliminacja Pucharu FIA Kierowców + 25 el. ERC wsp. 4

Baza rajdu: Wrocław
Dystans: 1527 km
Próby sportowe:
- I etap (8.07): OS 1: Oleszna - Księgnice (6,2 km); OS 2: Sulistrowiczki - Tąpadła (4,0); OS 3: Rościszów - Walim (8,2); OS 4: Sokolec - Kamionki (9,4); OS 5: Jodłownik - Wolibórz (8,5); OS 6: Złoty Stok - Lądek Zdrój (16,2); OS 7: Sienna - Idzików (8,8); OS 8: Nowa Bystrzyca - Spalona - Poniatów - Mostowice (26,3); OS 9: Lasówka-Młoty - Sokołówka (15,2); OS 10: Kozia Hala - Zieleniec - Duszniki Zdrój (16,0); OS 11: Karłów - Wolany (13,0); OS 12: Wolibórz - Jodłownik (8,5); SW: Sobótka (5 x 3,0 km = 15,0 km); OS 13: Modliszów Las - Złoty Las (4,6); OS 14: Zagórze Śląskie - Dziećmorowice (4,4); OS 15: Michałkowa - Walim (6,5); OS 16: Jawornik-Dołki - Głuszyca (9,1); OS 17: Sokolec - Kamionki (9,4); OS 18: Jodłownik - Wolibórz (8,5); OS 19: Radków - Karłów - Kudowa Zdrój (18,1)
- I etap (9.07): OS 20: Kozia Hala - Zieleniec - Duszniki Zdrój (16,0); OS 21: Sokołówka - Lasówka-Młoty (15,2); OS 22: Mostowice - Poniatów - Spalona - Nowa Bystrzyca (26,3); OS 23: Idzików - Sienna (8,8); OS 24: Lądek Zdrój - Złoty Stok (16,2); OS 25: Jodłownik - Wolibórz (8,5); OS 26: Głuszyca - Jawornik-Dołki (9,0); OS 27: Dziećmorowice - Zagórze Śląskie (4,4); OS 28: Złoty Las - Modliszów Las (4,6); OS 29: Tąpadła - Sulistrowiczki (4,0); OS 30: Księginice - Oleszna (6,2)
- II etap (9.07): OS 31: Oleszna - Księginice (6,2); OS 32: Sulistrowiczki - Tąpadła (4,0); OS 33: Jodłownik - Wolibórz (8,5); OS 34: Sokolec - Kamionki (9,4); OS 35: Rościszów - Walim (8,7); OS 36: Walim - Michałkowa (6,5); OS 37: Jawornik-Dołki - Głuszyca (9,1); OS 38: Zagórze Śląskie - Dziećmorowice (4,4); OS 39: Modliszów-Wieś - Modliszów Las (8,0); OS 40: Biały Kamień - Boguszów (7,6); OS 41: Jarkowice - Krzaczyna (17,0); OS 42: Wojków - Stróżnica (5,3); OS 43: Domanów - Gostków (4,6); OS 44: Chwaliszów - Świebodzice (6,2); OS 45: Modliszów-Wieś - Modliszów Las - Złoty Las (8,0); OS 46: Dziećmorowice - Zagórze Śląskie (4,4); OS 47: Glinno - Walim (7,1); OS 48: Jaworniki-Dołki - Głuszyca (9,1); OS 49: Sokolec - Kamionki (9,4); OS 50: Jodłownik - Wolibórz - Przełęcz Srebrna (15,0); OS 51: Przełęcz Srebrna - Jemna (9,0); OS 52: Tąpadła - Sulistrowiczki (4,0); OS 53: Księgnice - Oleszna (6,2)
Nawierzchnia: asfalt + szuter
Pogoda: prawie cały czas padający deszcz, przelotne burze.
--------------------------
OS - odcinek specjalny
SW - próba szybkości płaskiej

Klasyfikacja generalna:

1. Bernard Darniche
Alain Mahe
F
F
Team Chardonnet Lancia Stratos HF gr. IV kl. 9-13 18453,8 pkt.
(5:07:33,8)
2. Antonio Zanini
Juan Jose Petisco
E
E
  Seat 124 D Especial 1800 gr. IV kl. 9-13

19314,1 pkt.
(5:21:54,1)

3. Vaclav Blahna
Lubislav Hlavka
CS
CS
  Skoda 130 RS gr. II kl. 5-7 19754,3 pkt.
(5:29:14,3)
4. Błażej Krupa
Piotr Mystkowski
PL
PL
PZM - OKS Stomil Olsztyn Renault 5 Alpine gr. II kl. 8 20268,3 pkt.
(5:37:48,3)
5. Jean-Claude Sevelinge
Andre Jeanniard
F
F
  Opel Kadett GT / E gr. I kl. 9-13 20270,1 pkt.
(5:37:50,1)
6. Guy Colsoul
Alain Lopes
B
B
  Opel Kadett GT / E gr. I kl. 9-13 20306,6 pkt.
(5:38:26,6)
7. Salvador Canellas Gual
Daniel Ferrater
E
E
  Seat 124 D Especial 1800 gr. IV kl. 9-13 20388,4 pkt.
(5:39:48,4)
8. Jirí Sedivy
Jirí Janecek
CS
CS
  Skoda 130 RS gr. II kl. 5-7 20410,4 pkt.
(5:40:10,4)
9. Sergey Vukovich
Viktor Moskovskikh
SU
SU
  Łada 21011 gr. II kl. 8 20527,6 pkt.
(5:42:07,6)
10. Leo Pavlik
Oldrich Gottfried
CS
CS
  Skoda 130 RS gr. II kl. 5-7 20665,7 pkt.
(5:44:25,7)
11. Maciej Stawowiak
Jacek Lewandowski
PL
PL
OBR FSO - Automobilklub Warszawski Polski Fiat 125p 1600 Monte Carlo gr. IV kl. 9-13 20891,2 pkt.
(5:48:11,2)
12. Tomasz Ciecierzyński
Jacek Różański
PL
PL
OBR FSO - Automobilklub Warszawski Polski Fiat 125p 1600 Monte Carlo gr. IV kl. 9-13 21244,0 pkt.
(5:54:04,0)
13. Morten Spiro
Else Yde
DK
DK
  Opel Kadett GT / E gr. I kl. 9-13  
14. Friedrich von der Leyen
Peter Diekmann
D
D
  Ford Escort RS 2000 MK II gr. I kl. 9-13  
15. Bogdan Wozowicz
Witold Wozowicz
PL
PL
Automobilklub Stomil Dębica Polski Fiat 125p 1500 gr. I kl. 8  
16. Jens-Ole Kristiansen
Marianne Pedersen
DK
DK
  Opel Kadett GT / E gr. I kl. 9-13  
17. Horst Niebergall
Bernd Fromman
DDR
DDR
  Wartburg 353 W gr. II kl. 5-7  
18. Marek Varisella
Krzysztof Burzyński
PL
PL
SKM Stomil SGPiS Polski Fiat 125p 1500 gr. I kl. 8  
19. Erwin Hartwich
Winfried Heitzmann
DDR
DDR
  Wartburg 353 W gr. II kl. 5-7  
20. Andrzej Radecki
Henryk Mieczaniec
PL
PL
OKS Stomil Olsztyn Polski Fiat 125p 1500 gr. I kl. 8  
21. Gerhard Gottlieb
Wilfried Tessmann
D
D
  BMW 2002 gr. II kl. 9-13  
22. Dieter Heimburger
Roland Weitz
DDR
DDR
  Wartburg 353 W gr. I kl. 5-7  
23. Ryszard Plucha
Henryk Krakowczyk
PL
PL
OBR FSO -   Automobilklub Warszawski
Automobilklub Dolnośląski
Polski Fiat 125p 1500 gr. II kl. 8  
24. Heinz Galle
Wolfgang Kiessling
DDR
DDR
  Trabant 601 gr. II kl. 1-2  
25. Paul-Theo Kessler
Bernhard Juhe
D
D
  Audi 50 GL gr. I kl. 5-7  
26. Andrzej Mielcarek
Małgorzata Kujawińska-Łasisz
PL
PL
Automobilklub Wielkopolski Fiat 128 Sport gr. I kl. 5-7  
27. Stefan Iancovici
Petre Vezeanu
R
R
  Dacia 1300 gr. I kl. 5-7  
28. Wolfgang Schneider
Alfred Lichtenberg
DDR
DDR
  Wartburg 353 gr. I kl. 5-7  
29. Andrzej Lubiak
Maciej Wisławski
PL
PL
OBR FSM - Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p gr. II kl. 1-2  
30. Eugeniu Ionescu Cristea
Dan Amarica
R
R
  Dacia 1300 gr. I kl. 5-7  
31. Wiktor Polak
Krzysztof Czarnecki
PL
PL
Automobilklub Stomil Dębica Polski Fiat 125p 1500 gr. I kl. 8  
32. Egon Reimann
Ulf Heinig
D
D
  Toyota Celica gr. I kl. 8  
33. Vasile Olaru
Mircea Panaite
R
R
  Dacia 1300 gr. II kl. 5-7  
34. Hans-Peter Jager
Christoph Wodeck
DDR
DDR
  Trabant 601 gr. II kl. 1-2  

Odpadli:

po
OS 35
Beny Fernandez
Antonio Doural
E
E
  Ford Escort RS 1800 MK II gr. IV kl. 9-13 (wypadek)

OS 23

Boris Radichkov
Nikolay Stefanov
BG
BG
  Łada 21011 gr. II kl. 8 (śmiertelny
wypadek kierowcy)
OS 21 Jerzy Landsberg
Marek Muszyński
PL
PL
PZM - OKS Stomil Olsztyn Renault 17 Gordini gr. IV kl. 9-13 (wypadek)
OS 7 Andrzej Jaroszewicz
Ryszard Żyszkowski
PL
PL
OBR FSO Lancia Stratos HF gr. IV kl. 9-13 (wypadek)

OS 7

Andre Kempf
Roland Spitz
F
F
  Opel Ascona gr. II kl. 8 (wypadek)

OS 3

Tadeusz Michalak
Marian Dorniak
PL
PL
Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 125p 1300 gr. II kl. 5-7 (wypadek)
  Attila Ferjancz
Janos Tandari
H
H
  Renault 17 Gordini gr. IV kl. 9-13 (silnik)
  Stoyan Kolev
Tsvetan Stoyanov
BG
BG
  Renault 17 Gordini gr. IV kl. 9-13  
  Salvador Servia
Jordi Sabater
E
E
  Seat 124 D Especial 1800 gr. IV kl. 9-13 (pompa
paliwa)
  Marian Bień
Janina Jedynakowa
PL
PL
OBR FSO - Automobilklub Krakowski
Automobilklub Warszawski
Polski Fiat 125p 1600 Monte Carlo gr. IV kl. 9-13  
  Marian Bublewicz
Wiesław Grabarczyk
PL
PL
OKS Stomil Olsztyn Polski Fiat 125p 1600 gr. IV kl. 9-13  
  Thomas Dartsch
Wolfgang Kristowski
D
D
  BMW 2002 gr. II kl. 9-13  
  Werner Rauch
Hanno Menne
D
D
  Opel Ascona gr. II kl. 9-13  
  Manfred Essig
Dieter Oberortner
A
A
  Opel Ascona gr. II kl. 9-13  
  Laust Sondergaard
Borge Pedersen
DK
DK
  Opel Kadett GT / E gr. II kl. 9-13  
  Horst Rausch
Jerzy Sypniewski
D
PL
  BMW 320i gr. II kl. 9-13  
  Harald Demuth
Johann Steil
D
D
  Toyota Celica gr. II kl. 8 (opony)
  Stasys Brundza
Anatoliy Brum
SU
SU
  Łada 21011 gr. II kl. 8 (wypadek,
pożar)
  Józef Ważny
Jacek Żukowski
PL
PL
OKS Stomil Olsztyn Polski Fiat 125p 1500 gr. II kl. 8  
  Radoslav Petkov
Kostadin Gurlev
BG
BG
  Łada 21011 gr. II kl. 8  
  Zoltan Garay
Endre Barabas
H
H
  Łada 21011 gr. II kl. 8  
  Yakov Agishev
Mikhail Titov
SU
SU
  Moskvich 2140 gr. II kl. 8  
  Ivan Ivanov
Konstantin Bozov
BG
BG
  Łada 21011 gr. II kl. 8  
  Rezso Kovacs
Laszlo Kiss
H
H
  Łada 21011 gr. II kl. 8  
  Georgi Karamatov
Georgi Yanakiev
BG
BG
  Łada 21011 gr. II kl. 8  
  József Foldes
Peter Dakay
H
H
  Łada 21011 gr. II kl. 8  
  Nikolay Bolshikh
Igor Bolshikh
SU
SU
  Moskvich 2140 gr. II kl. 8  
  Slavi Slavov
Zhelyazko Zhelyazkov
BG
BG
  Łada 21011 gr. II kl. 8  
  Gyula Simor
Zoltan Panics
H
H
  Łada 21011 gr. II kl. 8  
  Andris Reimanis
Andris Zvingevics
SU
SU
  Łada 21011 gr. II kl. 8  
  Tadeusz Maftyjewicz
Janusz Błaszkiewicz
PL
PL
  Polski Fiat 125p 1500 gr. II kl. 8  
  Jeremi Doria-Dernałowicz
Karol Łosiak
PL
PL
Automobilklub Warszawski Polski Fiat 125p 1500 gr. II kl. 8  
  Arpad Szalai
Andrei Vinta
R
R
  Dacia 1300 gr. II kl. 5-7  
  Vlastimil Havel
Miroslav Wohanka
CS
CS
  Skoda 130 RS gr. II kl. 5-7  
  Ilie Olteanu
Ovidiu Scobai
R
R
  Dacia 1300 gr. II kl. 5-7  
  Jurgen Hellmann
Peter Muller
DDR
DDR
  Wartburg 353 gr. II kl. 5-7  
  Jaroslav Mahr
Frantisek Mahr
CS
CS
  Skoda 120 S Rallye gr. II kl. 5-7  
  Waldemar Ogrodniczak
Józef Makowiecki
PL
PL
Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 125p 1300 gr. II kl. 5-7  
  Wiesław Cygan
Ryszard Makuch
PL
PL
OBR FSM - Automobilklub Beskidzki Polski Fiat 126p gr. II kl. 1-2

(defekt)

  Christian Meischner
Rainer Leonhardt
DDR
DDR
  Trabant 601 gr. II kl. 1-2  
  Klaus Riedel
Thomas Schroter
DDR
DDR
  Trabant 601 gr. II kl. 1-2  
  Hans Ullmann
Jochen Wolf
DDR
DDR
  Trabant 601 gr. II kl. 1-2  
  Marek Ryndak
Andrzej Maciejewski
PL
PL
Automobilklub Stomil Dębica Polski Fiat 126p gr. II kl. 1-2  
  Włodzimierz Dominowski
Andrzej Niewiadomski
PL
PL
Automobilklub Warszawski Ford Escort RS 2000 MK I gr. I kl. 9-13  
  Hans Britth
Curt Malmgren
S
S
  Ford Escort RS 2000 gr. I kl. 9-13  
  Ion Comsa
Dumitru Telescu
R
R
  Renault 15 TL gr. I kl. 8  
  Ewald Pauli
Helmut Muller
D
D
  Volkswagen Golf I GTi 1.6 gr. I kl. 8  
  Evert Wesstrom
Hans Heden
S
S
  Toyota Celica GT gr. I kl. 8  
  Janusz Książkiewicz
Ireneusz Porada
PL
PL
OKS Stomil Olsztyn Polski Fiat 125p 1500 gr. I kl. 8  
  Thorvald Andersen
Borge Kinger
DK
DK
  Saab 96 V4 gr. I kl. 8  
  Claus Sixt
Otto Schmitt
D
D
  Volkswagen Golf I GTi 1.6 gr. I kl. 8  
  Peter Kleffel
Jurgen Ortlepp
D
D
  Volkswagen Golf I GTi 1.6 gr. I kl. 8  
  Hansi Scherr
Toni Mittermaier
D
D
  Toyota Celica gr. I kl. 8  
  Jerzy Kobyliński
Daniel Frenkler
PL
PL
Automobilklub Warszawski Polski Fiat 125p 1500 gr. I kl. 8  
  Adam Masłowiec
Andrzej Białowąs
PL
PL
Automobilklub Śląski Polski Fiat 125p 1500 gr. I kl. 8  
  Ryszard Nowak
Michał Chroniowski
PL
PL
Automobilklub Dolnośląski Polski Fiat 125p 1300 gr. I kl. 5-7  
  Peter Feser
Steffan Kratzig
D
D
  Fiat 128 Sport gr. I kl. 5-7  
  Alexandru Simion
Nicolae Herisanu
R
R
  Dacia 1300 gr. I kl. 5-7  
Wystartowały 92 załogi, ukończyły rajd 34.
Zwycięzcy OS-ów: Darniche - 37, Blahna - 5, Fernandez - 4, Zanini - 4, Stawowiak - 4, Canellas Gual - 2, Krupa - 1

Podział samochodów na grupy według regulaminów FIA:
- Grupa I - Seryjne samochody turystyczne. Produkowane w ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu 12 miesięcy. Prawie całkowity zakaz przeróbek mających na celu poprawienie osiągów samochodu.
- Grupa II - Specjalne samochody turystyczne. Wyprodukowane musiały być w ilości co najmniej 1000 egzemplarzy w ciągu 12 miesięcy. Dozwolony duży zakres przeróbek poprawiających osiągi pojazdu.
- Grupa III - Seryjne samochody GT. Pojazdy co najmniej dwumiejscowe, produkowane w ilości co najmniej 1000 sztuk w ciągu 12 miesięcy. Ograniczenia przerobek i modyfikacji takie same jak w grupie I.
- Grupa IV - Specjalne samochody GT. Warunkiem homologacji było wyprodukowanie co najmniej 500 egzemplarzy w ciągu 12 miesięcy. Dozwolone przeróbki takie jak w grupie II.

Grupy podzielone były na klasy w zależności od pojemności skokowej silnika:
- klasa 1 - do 500 cm3
- klasa 2 - do 600 cm3
- klasa 3 - do 700 cm3
- klasa 4 - do 850 cm3
- klasa 5 - do 1000 cm3
- klasa 6 - do 1150 cm3
- klasa 7 - do 1300 cm3
- klasa 8 - do 1600 cm3
- klasa 9 - do 2000 cm3
- klasa 10 - do 2500 cm3
- klasa 11 - do 3000 cm3
- klasa 12 - do 4000 cm3
- klasa 13 - do 5000 cm3
- klasa 14 - do 6000 cm3
- klasa 15 - powyżej 6000 cm3


Źródła:
- ewrc-results.com
- Materiały:
Błażej Krupa (Archiwum Błażeja Krupy)
-
Wspaniali zza kierownicy - Ewa Szymańska, Barbara Łopieńska


[Strona główna] [Rajdy]

<< Rajd Polski 1976 - ERC]
<< Rajd Polski 1976 - PPiP]

[Rajd Polski 1977 - PPiP]

[Rajd Polski 1978 - ERC NEWS >>
[Rajd Polski 1978 - PPiP NEWS >>
[Rajd Polski 1977 - lista startowa]