[Strona główna] [Rajdy] | ||
Baza rajdu: Kraków
Dystans: 3171 km.
Odcinki specjalne:
- I etap (12.07): OS 1: Chełm - Bielany 1 (6,3 km); OS
2: Targanica - Kocierz (8,0); OS 3: Międzybrodzie - Straconka (7,0);
OS 4: Szczyrk - Salmopol - Wisła (8,0); OS 5: Złoty Stok -
Orłowiec 1 (12,8); OS 6: Idzików - Sienna 1 (10,0); OS 7:
Stronie Śląskie - Morawka - Bolesławów 1 (14,1); OS 8: Kletno
- Śnieżnik - Międzygórze 1 (12,0); OS 9:
Gniewoszów - Nowa Bystrzyca 1 (25,4); OS 10: Lasówka -
Sokołówka 1 (17,5);
- I etap (13.07): OS 11: Złoty Stok - Orłowiec 2 (12,8); OS 12:
Idzików - Sienna 2 (10,0); OS 13: Stronie Śląskie - Morawka -
Bolesławów 2 (14,1); OS 14: Kletno - Śnieżnik - Międzygórze
2 (12,0); OS 15: Gniewoszów - Nowa Bystrzyca 2 (25,4); OS 16:
Lasówka - Sokołówka 2 (17,5); OS 17: Duszniki - Zieleniec -
Kudowa (18,0); OS 18: Michałkowa - Walim (6,0); OS 19: Walim -
Rościszów (8,4); OS 20: Kamionki - Jugów (9,5); OS 21:
Wolibórz - Jodłownik (9,0); OS 22: Idzików - Sienna 3 (10,0);
OS 23: Stronie - Morawka - Stara Morawka (14,1); OS 24: Kletno -
Śnieżnik - Wilczy Żleb - Miedzygórze (10,0); OS 25: Orłowiec
- Złoty Stok (12,8); OS 26: Wisła - Salmopol - Szczyrk (8,0);
OS 27: Straconka - Międzybrodzie (7,0); OS 28: Kocierz -
Targanica (8,0);
- II etap (13.07): OS 29: Chełm - Bielany 2 (6,3); OS 30:
Harklowa - Ochotnica Dolna 1 (7,3); OS 31: Zalesie - Stara Wieś
1 (14,1); OS 32: Młynne - Żegocina 1 (7,5); OS 33: Tymowa -
Iwkowa 1 (6,0); OS 34: Gródek nad Dunajcem - Dąbrowa 1 (8,5);
OS 35: Harklowa - Ochotnica Dolna 2 (7,3) (anulowany);
- II etap (14.07): OS 36: Zalesie -
Stara Wieś 2 (14,1); OS 37: Młynne - Żegocina 2 (7,5); OS 38:
Tymowa - Iwkowa 2 (6,0); OS 39: Gródek nad Dunajcem - Dabrowa 2
(8,5); OS 40: Roztoka - Florynka (11,6); OS 41: Małostów -
Gładyszów (6,6) (anulowany); OS 42: Ożenna - Kąty (21,1); OS
43: Szczawne - Czaszyn (8,0); OS 44: Kalnica - Mchawa (8,5); OS
45: Załuż - Tyrawa Wołoska (9,4); OS 46: Jureczkowa - Bircza (43,0)
(anulowany); OS 47: Bircza - Huta Poręba (35,8); OS 48: Izdebki
- Przysietnica (5,5); OS 49: Kąty - Ożenna (21,1); OS 50:
Gładyszów - Małostów (6,6); OS 51: Florynka - Roztoka (11,6);
OS 52: Iwkowa - Tymowa (6,0); OS 53: Żegocina - Młynne (7,5);
OS 54: Stara Wieś - Zalesie (14,1); OS 55: Ochotnica Dolna -
Harklowa (7,3)
Nawierzchnia: asfalt + szuter
Klasyfikacja generalna: |
||||||
1. | Achim Warmbold Jean Todt |
D F |
Fiat 124 Abarth Spider | gr. III-IV | 30494 pkt. (8:28:14) |
|
2. | Egon Culmbacher Werner Ernst |
DDR DDR |
Wartburg 353 | gr. I kl. 2-3 | 40534 pkt. (11:15:34) |
|
3. | Maciej Stawowiak Jan Czyżyk |
PL PL |
FSO - Automobilklub Warszawski | Polski Fiat 125p 1500 | gr. I kl. 4-5 | 43729 pkt. (12:08:49) |
Nie sklasyfikowani (przekroczony limit spóźnień): | ||||||
Hans Britth Magnus Olsson |
S S |
Ford Capri 2600 | gr. II kl. 6 | |||
Jerzy Dobrzański Antoni Ryniak |
PL PL |
Automobilklub Krakowski | Polski Fiat 125p 1500 | gr. II kl. 4 | ||
Lev Morozov Andris Kalnais |
SU SU |
Moskwicz 412 | gr. II kl. 4 | |||
Evert Wesstrom Bo Carlsson |
S S |
Toyota Corolla Levin GT | gr. I kl. 4-5 | |||
Odpadli: |
||||||
po OS 49 |
Jean-Luc Therier Alain Mahe |
F F |
Renault Alpine A110 1800 | gr. III-IV | (pomylenie drogi) |
|
po OS 25 |
Marek Varisella Janina Jedynak |
PL PL |
FSO - Automobilklub Warszawski | Polski Fiat 125p 1300 | gr. II kl. 1-3 | (zawieszenie) |
OS 2 | Marian Bień Wiesław Nicieja |
PL PL |
Automobilklub Krakowski | Polski Fiat 125p 1500 | gr. II kl. 4 | (pompa wody) |
Alcide Paganelli Ninni Russo |
I I |
Fiat 124 Abarth Spider | gr. III-IV | (pompa oleju) |
||
Adam Smorawiński Zbigniew Kołaczkowski |
PL PL |
KM Winogrady - Poznań | Porsche 911 Carrera RS | gr. III-IV | (wypadek) | |
Janusz Wojtyna Romana Tylinska |
PL PL |
Auto Moto Klub Stomil Olsztyn | BMW 2002 TI Alpine | gr. II kl. 5 | ||
Henryk Kaczmarczyk Mieczysław Banaś |
PL PL |
Automobilklub Opolski | Polski Fiat 125p 1500 | gr. II kl. 4 | ||
Ewald Pauli Jacek Jurczak |
D PL |
ADAC | Volkswagen Kafer 1302 S | gr. II kl. 4 | ||
Stasis Brundza Anatoly Brum |
SU SU |
Moskwicz 412 | gr. II kl. 4 | (wypadek) | ||
Andrzej Turczyński Leon Grzybek |
PL PL |
Polski Fiat 125p 1500 | gr. II kl. 4 | |||
Ryszard Żyszkowski Jerzy Żyszkowski |
PL PL |
Automobilklub Warszawski | Polski Fiat 125p 1500 | gr. II kl. 4 | (uszczelka pod głowicą) |
|
Horst Rausch Jerzy Sypniewski |
D PL |
BMW 1602 | gr. II kl. 4 | |||
Andras Tar Ferenc Simon |
H |
AFOR SC Budapest | Polski Fiat 125p | gr. II kl. 4 | ||
Dieter Rosefeld Hans Herff |
D D |
Renault 12 Gordini | gr. II kl. 4 | |||
Kastytis Girdauskas Arvidas Girdauskas |
SU SU |
Moskwicz 412 | gr. II kl. 4 | |||
Krzysztof Komornicki Błażej Krupa |
PL PL |
Auto Moto Klub Stomil Olsztyn | Polski Fiat 125p 1500 | gr. II kl. 4 | (tylny most) |
|
Jerzy Landsberg Jacek Różański |
PL PL |
Auto Moto Klub Stomil Olsztyn | Polski Fiat 125p 1500 | gr. II kl. 4 | (wypadek) | |
Paul Weinreich Holger J. Moller-Nielsen |
DK DK |
Opel Ascona 1,6 SR | gr. II kl. 4 | |||
Jan Dziedzic Wiesław Pieprzak |
PL PL |
Polski Fiat 125p 1500 | gr. II kl. 4 | |||
Andrzej Gergovich Robert Jenner |
PL PL |
Seat 850 D | gr. II kl. 1-3 | |||
Nikolai Vringov Lambo Mitzev |
BG BG |
Łada 2101 | gr. II kl. 1-3 | |||
Horst Holhmeier Rudolf Huber |
D D |
Fiat 128 Sport Coupe | gr. II kl. 1-3 | |||
Aleksander Adamski Andrzej Brzeziński |
PL PL |
Automobilklub Krakowski | Skoda S 100L | gr. II kl. 1-3 | ||
Nikolai Kamburov Kamen Kokinov |
BG BG |
Renault 8 | gr. II kl. 1-3 | |||
Pal Gaal Ferenc Iriczfalvi |
H H |
VOLAN SC Budapest | Skoda 100 Rallye | gr. II kl. 1-3 | ||
Mihaly Balatoni Istvan Sandor |
H H |
VOLAN SC Budapest | Skoda 100 Rallye | gr. II kl. 1-3 | ||
Karlfried Weigert Bernhard Malsch |
DDR DDR |
Wartburg 353 | gr. II kl. 1-3 | |||
Peter Hommel Gunter Bork |
DDR DDR |
Wartburg 353 | gr. II kl. 1-3 | (defekt) | ||
Stanisław Fiedor Jacek Chmielewski |
PL PL |
Automobilklub Krakowski | Trabant P 601 | gr. II kl. 1-3 | (wypadek) | |
Jurgen Sparwald Carl-Ulrich Karsten |
DDR |
Wartburg 353 | gr. II kl. 1-3 | |||
Marek Oryński Kazimierz Bocheński |
PL PL |
Syrena 104 | gr. II kl. 1-3 | |||
Zbigniew Baran Julian Kuzaj |
PL PL |
Syrena 104 | gr. II kl. 1-3 | |||
Claes Anderson Peter Peterson |
S |
Ford Escort Twin Cam | gr. II kl. 1-3 | |||
Vasile Olaru Ilie Olteanu |
R |
Dacia 1300 | gr. II kl. 1-3 | |||
Mircea Ilicaie Petre Vezeanu |
R R |
Dacia 1300 | gr. II kl. 1-3 | |||
Adam Maslowiec Konrad Rutkowski |
PL PL |
Syrena 105 | gr. II kl. 1-3 | |||
Oluf Vester Kristensen Per Sandager-Holm |
DK DK |
Volvo 142 GL | gr. I kl. 4-5 | |||
Carl Marius Syberg Per Brons |
DK DK |
Opel Ascona | gr. I kl. 4-5 | |||
Klaus Miersch Winfred Matter |
D D |
Opel Ascona 1,9 SR | gr. I kl. 4-5 | |||
Christian Koethe Inga Hoelge |
D D |
Alfa Romeo 2000 GTV | gr. I kl. 4-5 | |||
Jens Schmidt Adolf Holm |
D D |
BMW 2002 TI | gr. I kl. 4-5 | |||
Haino Sepp Tomas Bernstein |
SU SU |
Moskwicz 412 | gr. I kl. 4-5 | (wypadek) | ||
Jacques Regis Chantal Argellies |
F F |
Opel Ascona | gr. I kl. 4-5 | |||
Wlodzimierz Markowski Andrzej Radecki |
PL PL |
Auto Moto Klub Stomil Olsztyn | Polski Fiat 125p 1500 | gr. I kl. 4-5 | (wypadek) |
|
Edmund Oprocha Andrzej Orłowski |
PL PL |
Polski Fiat 125p | gr. I kl. 4-5 | |||
Detelin Tomov Peitcho Peitchev |
BG BG |
Łada 2103 | gr. I kl. 4-5 | |||
Jens-Erik Norgaard Esbensen Villy Ebbeseb |
DK DK |
Datsun 1600 SSS | gr. I kl. 4-5 | |||
Volker Beyer Werner Schramm |
DDR DDR |
Wartburg 353 | gr. I kl. 2-3 | |||
Radoslav Petkov Kostadin Gourlev |
BG BG |
Łada 2101 | gr. I kl. 2-3 | |||
Adrian Margarint Nicolas Aslan |
R R |
Dacia 1300 | gr. I kl. 2-3 | |||
Ilia Bonev Zlati Zlatev |
BG BG |
Łada 2101 | gr. I kl. 2-3 | |||
Gyoergy Szenttornyai Laszlo Szenttornyai |
H H |
Łada 2101 | gr. I kl. 2-3 | |||
Iosif Santa Pavel Chiorcea |
R R |
Dacia 1300 | gr. I kl. 2-3 | |||
Bela Augustin Elek Farkas |
H H |
Dacia 1300 | gr. I kl. 2-3 | |||
Jerzy Strasz Halina Strasz |
PL |
Polski Fiat 125p | gr. I kl. 2-3 | |||
Horst Niebergall Harald Wurfel |
DDR DDR |
Wartburg 353 | gr. I kl. 2-3 | |||
Andrzej Włoch Marek Roczniak |
PL |
Automobilklub Krakowski | Polski Fiat 125p | gr. I kl. 2-3 | ||
Tilo Wunsch Henning Wunsch |
D D |
Fiat 128 Coupe | gr. I kl. 2-3 | |||
Wystartowały 62 załogi, ukończyło 7, sklasyfikowano 3. |
Podział samochodów startujących w rajdach zgodnie z
regulaminami FIA:
- Grupa I - Seryjne samochody turystyczne. Produkowane w
ilości co najmniej 5000 egzemplarzy w ciągu 12 miesięcy.
Prawie całkowity zakaz przeróbek mających na celu poprawienie
osiągów samochodu. Jeśli pojemność silnika przekraczała 700
cm3, samochód tej grupy musiał mieć co najmniej 4
miejsca.
- Grupa II - Specjalne samochody turystyczne. Wyprodukowane
musiały być w ilości co najmniej 1000 egzemplarzy w ciągu 12
miesięcy. Dozwolony duży zakres przeróbek poprawiających
osiągi pojazdu. Tak jak w grupie I, jeśli pojemność silnika
przekraczała 700 cm3, samochód tej grupy musiał
mieć co najmniej 4 miejsca.
- Grupa III - Seryjne samochody GT
produkowane w ilości co najmniej 1000 sztuk w roku. Pojazdy co
najmniej dwumiejscowe. Ograniczenia przerobek i modyfikacji takie
same jak w grupie I.
- Grupa IV - Specjalne samochody GT. Warunkiem
homologacji było wyprodukowanie co najmniej 500 egzemplarzy w
ciągu 12 miesięcy. Dozwolone przeróbki takie jak w grupie II.
Źródła:
- juwra.com
- Materiały: AdamT, Błażej Krupa (Archiwum
Błażeja Krupy), Januszsz,
Kaczmarek
(kwa-kwa), Mirek:),
Ryszard Żyszkowski
- Motor 1973
- "Pędzą samochody mijają lata" - Jerzy Lis
- Przegląd Sportowy 1973
[Strona główna] [Rajdy] | ||